Objev svůj skutečný smysl života v 8 minutách

Občas v životě narazíme na chvíle, kdy si říkáme: „Proč jsme? Proč existujeme? Co tu děláme? Co dál?“
Někdy to nejsou jen chvíle, ale celá období. A někdy to nejsou ani období, ale fáze, ze kterých se nedokážeme dostat. Jsou to fáze, kdy hledáme smysl života.

Většina lidí nad tím přemýšlí. Ve skutečnosti všichni. Odpovědi, ke kterým docházíme, jsou různé, protože realita má pro každého jinou barvu. Smysl existuje… ale co to znamená? Abychom na to přišli, musíme prozkoumat náš vnitřní a vnější svět.

Žiješ ve dvou světech zároveň

Ale který z nich tě ovládá?
V jednom momentě žijeme ve dvou světech: v tom ve své hlavě a v tom mimo ní. Budeme tomu říkat vnitřní svět a vnější svět. Někteří mají bohatý a zajímavý vnitřní svět. Tito lidé trávili spoustu času budováním neviditelného umění. Je jednoduché se v nich ztratit. Nacházejí smysl v pocitech. Druzí mají bohatý vnější svět. Tito jedinci zdokonalili své každodenní aktivity tak, že svět sebral potřebu zabývat se vnitřním světem. Říká se, že žijí v přítomném okamžiku. Ale přítomný okamžik nám nikdy nedá odpověď na to, jaký je jeho smysl.

Do jaké skupiny patříš?

Pokud se stále díváš na toto video, právě teď buduješ svůj vnitřní svět. Ale co to vlastně je?
 Představ si zámek. Navenek vypadá opuštěně, nikdo v něm nebydlí, chátrá, rozpadá se před očima. Zdi jsou zanedbané a opadávají z nich rozdrolené kusy cihel. Okna a dveře byly zdobeny barvami, ale tu barvu postupně odnesl déšť. Stejně jako kouzlo celého zámku, z venku ho nejde najít. Ale když vstoupíš dovnitř, vyrazí ti to dech. Zatímco se venkovní zdi rozpadají, ty uvnitř jsou ve skvělém stavu a na každé z nich visí několik nádherných obrazů. Uvnitř zámku vše vypadá nové a zachovalé, budova sama, vybavení, všechno. Někdo si dal hodně práce s tím, aby to tu vypadalo hezky. Stejně jako sis ty dal hodně práce s tím, aby byl tvůj vnitřní svět bohatý. Děláš to právě teď.

🔹 Pojďme se ale podívat na jiný zámek, vedle kterého se prochází více lidí. Nejen, že se ti lidé procházejí, se zámkem se fotí a malují si ho na papír. Zvenku vypadá kouzelně, jako ze snu. Když by se ale dveře zámku odemkly a lidé mohli vejít dovnitř, neměli by s čím se fotit nebo co malovat.

Oba dva zámky mají své výhody a nevýhody. Je jen na nás, který z nich si vybereme. Je to naše cesta a různé formy myšlení nám přinesou různé výsledky. Člověk se může zamilovat do vnější krásy nebo být ohromený tím, co zůstává za dveřmi. Nejlepší varianta je pečovat o obojí ve stejné míře. A já ti ukážu jak na to:

Různé přístupy ke smyslu života

💙 „Přestaň si vymýšlet smysl života, prostě žij.“
 Tímto se řídí lidé se silnějším vnějším světem. Tato příručka smyslu patří do formy myšlení, které nazýváme absurdismus. Absurdní znamená nesmyslný. Absurdismus je velmi jednoduchý a efektivní, protože zabíjí snahu budovat vnitřní svět, o kterém říká, že nemá logiku.

„Buď rozumný a nenech se otrávit.“
 Tohle je typické pro stoicismus. Narozdíl od absurdismu, stoicismus miluje budování vnitřního světa jako doplňku k vnějšímu světu. Věří, že může fungovat jako obránce proti otravám z vnějšího světa, se kterými se setkáváme. Říká, že můžeš aktivně ovládat, jaký dopad bude mít vnější svět na tvůj vlastní vnitřní svět.

„Dělej cokoli, protože život nemá smysl.“
 Nihilismus je nová cesta, kterou se vydat, ale je to ta správná? Nihilismus zmenšuje jakýkoliv význam, který my jako jednotlivci můžeme mít, a nesnáší představu, že na nás někdy bude záležet. Nesnáší představu, že smysl života vůbec může být.

Realita a tvoje verze světa

Existuje vnější a vnitřní svět, ale k tomu musíme přidat třetí faktor a to je realita. Každý si vytváří svou vlastní verzi světa, a jejich realita nikdy nebude úplně splývat s tou naší. Reality se můžou vzájemně propojovat, ale nikdy nebudou naprosto stejné. Proto přestaň srovnávat svou realitu s realitou ostatních. Oprostíš se tím od očekávání, která na tebe lidé mají, ale naplnění tím očekávání, která máš ty sám k sobě, je nejdůležitější.



Občas vystup z vlastní reality a vnímej jiné pohledy na svět. To není to samé, jako porovnávání. Porovnávání je logické, vnímání je pocitové. Měj respekt k realitě ostatních lidí, ale také ke své vlastní realitě. Často se chováme k ostatním skvěle, ale k sobě jako k nepříteli. Nevíme, co nám způsobuje bolest. Je nutné si to uvědomit a začít se chovat dobře nejen k lidem kolem nás, ale i k člověku, který je uvnitř naší hlavy.

Naplň svou realitu věcmi, které tě dělají šťastným.

Často naplňujeme realitu ostatních tím, co je dělá šťastnými, ale zapomínáme na sebe. Tvá realita taky potřebuje být šťastná. A věřím, že sledováním tohoto videa jsi na té nejlepší cestě.

Ať už jsi zvolil cestu budování vnitřního světa, nebo toho vnějšího, nesmíš zapomenout, že každý z nich má své kouzlo. Každý z nich nějak odpovídá na smysl života.


Můžeš se stát člověkem, který skloubí oba světy dohromady a využije sílu obou. Nic ti v tom nebrání. Bohatý vnitřní svět ti může usnadnit poznávání sebe sama a svých pocitů. Bohatý vnější svět ti usnadní navazování nových přátelství a kontrolování toho, jak tvoje řeč těla působí na druhé.

Všechno začíná uvědoměním.

Můžeme se držet různých myšlenkových forem a příruček, ale ty za nás odvedou jen půlku práce. Ta pravá změna začíná tím, že sami sobě věnujeme dostatek energie. Nemusí jí být mnoho, ale musí být konzistentní. A nesmíš zapomínat ji sobě věnovat. Tímto způsobem se z tebe může stát člověk, kterým jsi si vždycky přál stát – člověk, který zanechá stopu na tomto světě.

Comments

Zanech komentář

Nové příspěvky na e-mail

Discover more from Myslobraní

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading