💙 Že zrovna ty neměníš druhé lidi? Možná si to jen neuvědomuješ. Ale pravda je taková, že už to děláš každý den – a stačí pár drobných úprav, abys změnil kohokoliv k nepoznání.
Jsi ve vztahu? Může to být už jenom základní přátelství. Vidáš se s někým týdně nebo jednou měsíčně, ale důležité je, že se vídáte pravidelně. Pravidelnost dělá zvyky a i ty máš pár zvyků nebo názorů, které sis určitě nevymyslel sám. Předali ti je nevědomě tvoji přátelé. Změnili tě, aniž by sis to uvědomil. Jak se to stalo? Proč to nevnímáme? A jak někoho vědomě změnit? To se dozvíš v tomto videu.
Toto je Myslobraní.
Jak druzí ovlivňují tvou osobnost
💜 Změna bolí. Touha někoho, aby ses změnil prakticky říká „nejsi dokonalý takový, jaký jsi teď“. Víme, že to může být pravda, ale měnit se prostě bolí.
Vzpomeň si na školu – učitelé ti neustále říkali, co máš dělat jinak: „Seď rovně, dávej pozor, uč se.“ Možná to mysleli dobře, ale slyšel jsi něco jiného: „Hrbíš se, jsi nepozorný, jsi líný.“ Tohle byla vědomá snaha tě změnit. Ale největší změna vždy přichází bez toho, abys to vnímal.
Největší změny v nás neprobíhají takhle přímo. Probíhají potichu, aniž bychom si toho všimli. Přemýšlej – změnil jsi někdy svůj názor jen proto, že jsi byl obklopen jinými lidmi? Přijal jsi nějaký zvyk jen proto, že to tak měli ostatní? Pokud ano, zažil jsi soft power – jemný, nenápadný vliv. Někdy je to drobnost – například začneš používat stejná slova jako tvůj kamarád. To u sebe můžeš vidět často. Jindy je to víc rozsáhlá změna – měníš své názory, návyky, nebo dokonce i pohled na svět.
Proto, když se začneš bavit s lidmi, kteří cvičí, je větší šance, že začneš cvičit taky. Když se dostaneš do kolektivu pozitivních lidí, začneš myslet pozitivně. A naopak – pokud se zapleteš s těmi, kteří neustále jen nadávají a sami neudělají nic, časem také budeš nadávat a nedělat nic.
Psychologie tomu říká zrcadlení – podvědomě napodobujeme lidi kolem sebe. Je to v nás zakořeněné, dříve nám to pomáhalo přežít. Napodobování druhých znamenalo rozdíl mezi životem a smrtí. A tenhle mechanismus funguje nejen u tebe, mají to tak všichni. Mozek ti říká: „Přizpůsob se, nebo zůstaň sám.“ „Buď se to změní, nebo odejdeš.“
A právě tenhle princip je klíčový, pokud chceš někoho změnit. Nemusíš se s ním hádat. Stačí ho postavit do prostředí, kde změna proběhne absolutně sama a bez tvojí práce.
Co nás nutí ke změně?
Na začátku musí být motivace. Motivace, která je dost silná, abysme bolestí změny chtěli projít. Co tě opravdu motivuje ke změně? Často je to touha zapadnout. Nebo pocit, že nejsi dost dobrý.
Jsi osamělý? Najednou potkáš skupinu lidí, kteří tě něčím fascinují. Chceš mezi ně patřit, za každou cenu. Jaká verze tebe bude nejvíc oblíbená? Co pro to musíš udělat? Jaké názory musíš změnit? Najednou se ti začnou líbit stejné filmy jako jim. Začneš poslouchat stejnou hudbu. Dokonce i nosit podobné oblečení. Nebo bydlet v jeskyni. No to možná ne, ale…
Tento efekt se netýká jen jednotlivých lidí. Funguje i na úrovni celých států. Slyšel jsi někdy pojem soft power? Používá se v geopolitice pro popis vlivu, doslova je to síla kultury. Proč máme rádi americké filmy? Proč nosíme oblečení podle toho, co je trendy? Protože nás ovlivňují. A stejné principy fungují i ve tvém životě. Ovlivňují tě kamarádi, rodina i lidé, které sleduješ na sociálních sítích.
Jak nenápadně ovlivnit druhé
Skupiny mají obrovskou moc měnit lidi. Skupina tě přetváří pomalu, aniž by sis toho všiml. Ale jeden člověk? Ten tě může změnit přes noc. A stejně tak ty můžeš změnit jeho. Jak na to?
Představ si, že jsi ve vztahu. Láska má neskutečnou moc měnit lidi. Když se do někoho zamiluješ, jsi ochotný kvůli té osobě změnit svůj život. Kdyby to bylo nutné, vzdal by ses svých přátel. Přestěhoval by ses do vzdálené země. Jenom kvůli ní. Nejlépe to dokáží popsat tyto fáze milostného vztahu:
- Fascinace – Zde se zamiluješ. Vidíš jen to dobré.
- Pochybování – Teď vidíš nedostatky. Fascinace zavrávorá.
- Výzva – Konflikty se přiostří. Změníš se a nebo to skončí?
- Osobní růst
- Budování důvěry
Pokud se přes třetí fáze dostaneš, nebudeš naprosto vůbec stejný člověk, jako jsi byl předtím. Žádný vztah není stoprocentní, dokud není po výzvové fázi. A ten hlavní hnací motor, bylo zamilování. Zamilování vzniklo díky fascinaci. A právě fascinace souvisí s prvním krokem, jak někoho změnit.
Jak změnit konkrétního člověka? 5 kroků
Pokud chceš změnit někoho ve svém okolí, drž se těchto kroků:
- Urči sympatie
První krok je jednoduchý: má tě daný člověk rád? Pokud ne, změna nepřijde. Lidé se mění kvůli těm, na kterých jim záleží. Kterým důvěřují.
👉 Zeptej se sám sebe: Kdy mi ten člověk naposledy sám od sebe napsal? Zajímá se o mě? Pokud ne, musíš nejdřív posílit váš vztah.
- Stanov cíle
Co přesně chceš změnit? Pokud nevíš, nikdy toho nedosáhneš. Chceš, aby daná osoba přestala ponocovat? Začala cvičit? Pokud to nemáš jasně označené, změna nikdy nebude fungovat.
👉 Napiš si na papír, co přesně chceš, aby se změnilo. Pokud to nedokážeš popsat jednou větou, tvůj cíl je příliš obecný. Upřesni to.
- Konfrontuj
Lidé se nezmění sami od sebe. Konfrontační konverzaci často začínají šílenou negativní větou „takhle to dál nejde“. Tvoje věta bude jiná. Nejprve si připrav půdu pro to, aby změna druhého bolela méně, takhle: „Všiml jsem si, že kvůli mě chodíš spát dřív, vážím si toho.“ a až pak udeř: „,ale pořád je na čem pracovat. Dokážeš to ještě trochu posunout? Třeba o půl hodinku? To by bylo skvélé.“
Pokud se na slovní konfrontaci necítíš, jde to i bez přímé konverzace. Chceš, aby začal sportovat? Obklop ho lidmi, kteří sportují. Funguje to lépe než jakékoliv argumenty. A hlavně při tom nehrozí, že bude reagovat negativně.
- Přidej vítězství
Když daný člověk udělá něco, co si přál, pochval ho. Ještě víc, než sám čekal. To tvoje chvála ho ještě víc posílí, zpevní pozitivní návyk. Oslav to. Dejte tomu maximální emoci.
- Dávkuj změnu postupně
Nejsou žádní superhrdinové. Nečekej, že změna přijde okamžitě. Nebude to jednorázová věc, ale soubor malých, ale silných rozhodnutí.
Jaké změny jsi zažil ty? Kdo tě změnil? A co tě naopak posunulo zpátky?
Napiš do komentářů.
Zanech komentář